Naprawa koryta spływowego na dachu pogrążonym

Koryta spływowe na dachach ze spadkiem wewnętrzym (tzw. pogrążonych) to miejsca, które ulegają szczególnie silnej degradacji. Spowodowane to jest szczególnym wpływem wilgoci ze spływającej wody i topniejącego śniegu oraz przeniesieniem tzw. punktu rosy. Uszkodzenia pokrycia w korycie mogą mieć różny stopień intensywności. Drobne uszkodzenia w postaci rozklejeń na połączeniach papy, niewielkie pęknięcia, kilka pęcherzy itp. możemy naprawić przy pomocy masy Wet-R-Dri Roof Cement stosując układ masa+siatka+masa.

Przy naprawie należy sprawdzić stan wpustów odpływowych, a w szczególności szczelność ich połączeń z systemem przejść do rury spustowej. Po ustaleniu, że przeciek pochodzi z tego miejsca przystępujemy do napraw. Zaopatrujemy się we wpust remontowy, najczęściej wykonany z PCV. Dobieramy kształt kryzy oraz średnicę rękawa wpustu maksymalnie zbliżoną do średnicy wpustu dachowego (np. do wpustu o śr. 150 mm najbliższy będzie wpust remontowy o śr. 140 mm). Wpust dachowy należy wewnątrz oczyścić z brudu i przyklejonych kawałków lepiku lub betonu i pokryć warstwą masy Wet-R-Dri Roof Cement. Na zewnętrzną stronę rękawa wpustu remontowego i jego kołnierza nakładamy grubą ( pow. 5 mm) warstwęWet-R-Dri Roof Cement. Wpust remontowy wsuwamy do otworu w dachu aż do osadzenia kołnierza na pokryciu. Do wnętrza wkładamy rękę (zabezpieczoną gumową rękawicą) i na dolnej krawędzi rękawa zbieramy nadmiar uszczelniacza i uszczelniamy-wygładzamy krawędzie. Przy pomocy Wet-R-Dri Roof Cement i siatki zbrojeniowej uszczelniamy także krawędzie kołnierza.

Wybiegając nieco w przyszłość (do treści rozdziału pt. Remont dachu), na zakończenie naszych prac z korytem sugerujemy wykonanie laminatu asfaltowego w wersji Laminat Silver.

Bardzo zniszczone koryta radzimy pozostawić do naprawy fachowcom.

przewiń do góry