Właściwa naprawa

Miejsca naprawiane należy oczyścić usuwając wszelkie materiały, które mogą utrudnić gładkie rozsmarowanie i zmniejszyć przyczepność, jak piasek, kamyki, błoto (np. przy pomocy szpachelki). W warunkach zimowych należy usunąć śnieg i lód.
Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy masę Wet-R-Dri szpachelką, wciskając masę w szczelinę i rozsmarowując ją na 5 -10 cm poza obszar szczeliny. Krawędzie nałożonej masy wygładzamy. Grubość powłoki w miejscu naprawianym winna wynosić ok. 4 - 6 mm. Jeżeli szczelina jest szersza niż 5 mm lub dłuższa niż 5 cm należy postępować analogicznie, z tym że na warstwę nałożonej masy wklejamy docięty nożyczkami pas siatki zbrojeniowej i na siatkę znowu nakładamy masę, gładko wszystko rozsmarowując i wygładzając, tak aby cała siatka była schowana pod masą.
W ten sposób uszczelnimy miejsca przecieku przez papę. Analogicznie postępujemy uszczelniając elementy metalowe lub dachy z blachy, eternitu, bitumicznych płyt falistych (zwanych potocznie onduliną), kompozycji asfaltowych (tzw. bezspoinowe pokrycia asfaltowe).
Szczegóły i schematy uszczelnień znajdują się w części 2: uszczelnienia systemowe. Podczas padającego deszczu są to wszystkie naprawy, które możemy wykonać. Kiedy przestanie padać wybierzmy się na dach, aby spokojnie go sobie obejrzeć. Przedtem proponujemy jednak zapoznać się z działem niniejszego poradnika pt. uszczelnienia systemowe.

przewiń do góry